Mieszkańcy mają prawo decydować o ważnych sprawach, a demokracja nie kończy się na wyborze prezydenta i radnych miasta. Demokracja to także umiejętność dyskusji, rozmowy i konsultacji.

Miasto ogłosiło „podsumowanie” konsultacji społecznych budżetu miasta Szczecina na rok 2013. Jako inicjatorom konsultacji budżetu ciężko nam nazwać podsumowaniem sporządzenie protokołu ze spotkań i opublikowaniem uwag i wniosków mieszkańców przesłanych na email. Nagrania audio ze spotkań konsultacyjnych są dostępne na stronie internetowej od samego początku i każdy mógł się z nimi zapoznać. Przepisanie treści plików audio na papier nie można uznać za pełne podsumowanie konsultacji.

Czytaj więcej...

W Radzie Miasta trwają prace nad statutem osiedli. Nie jesteśmy do końca przekonani, czy w ten sposób powinno się to odbywać - że nasi radni przygotowują gotowy projekt, a dopiero na sam koniec poddają go konsultacjom społecznym. Powinno się to odbywać w zupełnie innym porządku - by statuty od samego początku powstawały przy współudziale Radnych Osiedli i mieszkańców.

Czytaj więcej...

Chcieliśmy się dowiedzieć, w jaki sposób miasto przyznaje lokale na preferencyjnych warunkach i czy organizacje są np. kontrolowane z prowadzonej dzialalności. Zainspirowaliśmy się programem Warszawy Obywatelskiej, która prowadziła program: "Pozarządowa Inspekcja Lokalowa". Na stronie o samym projekcie piszą:

Czytaj więcej...

W nawiązaniu do debaty, która rozgorzała z okazji złożonego przeze mnie wniosku, by Radni obradowali popołudniami, a sesje np. w soboty, chciałbym, się dobrze zastanowić się nad tym jak przybliżyć mieszkańcom prace rady - czy to ma być sobota, niedziela, po południu. Ostatni rok pokazał, że w wielu kwestiach brakowało debaty.
 

Czytaj więcej...

Dzisiaj złożyliśmy wniosek do Rady Miasta o planowanie sesji rady miasta oraz komisji w soboty oraz po godzienie 16:00 w dni pracujące. Inaczej trudno uczestniczyć zwykłemu mieszkańcowi w posiedzeniach i sesji.
Mieszkańcy mogliby sygnalizować swoje pomysły bezpośrednio oraz zadawać pytania zarówno radnym jak i pracownikom urzędu.

Ciekawe co na to Radni. Czekamy z niecierpliwością na odpowiedź.

Czytaj więcej...

Bardzo często zastanawiamy się, czy wysyłanie wniosków w e-mailu jest tak samo ważne jak wydrukowany wniosek z naszym podpisem i pieczątką potwierdzającą przyjęcie dokumentu w UM. Wniosek czy skargę zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego musi być podpisany - w związku z tym, z pisaniem takich wniosków wiąże się dużo zachodu - albo musimy iść na pocztę, albo zanieść pismo bezpośrednio do Kancelarii Biura Obsługi Interesantów.

Czytaj więcej...

 

BUDŻET MIASTA

Masz prawo wiedzieć...

..co się stało z Twoim wnioskiem do Budżetu Obywatelskiego. Kilku autorów projektów zapytało nas, a także Urzędu Miasta, dlaczego ich projekt nie jest na ostatecznej liście do głosowania....
Czytaj więcej

Władze Szczecina tworzą (Nie)Obywatelski Budżet!

Budżet obywatelski w Szczecinie? Tylko z nazwy niestety. Z początku było miłym zaskoczeniem, że Prezydent Szczecina tak diametralnie zmienił zdanie na temat budżetu dla mieszkańców ( Czytaj więcej

Prezydencie, rozpocznij konsultacje społeczne budżetu miasta na rok 2014 z mieszkańcami

Wysłaliśmy dzisiaj wniosek do Urzędu Miasta o sporządzenie harmonogramu prac nad budżetem Miasta Szczecin na rok 2014 oraz rozpoczęcie procesu konsultacji społecznych nad budżetem miasta Szczecin...
Czytaj więcej
  • 1
  • 2
  • 3

Newsletter

Back to Top