Już 19 lipca w godzinach 18.00-1.00 zapraszamy na Szczecińską Noc Antykorupcyjną. To pierwsze takie wydarzenie w historii naszego Miasta! Zapraszamy każdego, kto chce pomóc w tworzeniu otwartego, jawnego, przejrzystego rejestru umów podpisywanych przez Miasto!
Na początku roku wystąpiliśmy do urzędu z wnioskiem o utworzenie rejestru wszystkich umów magistratu, w którym znalazłyby się informacje: kto, na co i na jaką kwotę dostał zlecenie. Miasto odpowiedziało, że nie ma możliwości prawnych, aby powstał taki rejestr. Czyżby? W innych samorządach takie spisy są z powodzeniem tworzone i publikowane w internecie: http://bip.warszawa.pl/Menu_przedmiotowe/ogloszenia/umowy/default.htmDlatego też wystąpiliśmy o udostępnienie wszystkich umów, jakie w ostatnim czasie podpisał urząd. Otrzymaliśmy je na 8 płytach CD.

Teraz zapraszamy Szczecinian do tworzenia tego rejestru razem z nami. Pomóżmy urzędowi w trudnej kwestii jawności! Do godzin nocnych będziemy spisywać dane z umów. Każdy może przyjść i zapoznać się ze wszystkimi dokumentami z urzędowych płyt CD. Co godzinę Szymon Osowski przedstawi prezentację o jawności życia publicznego. Dowiecie się więcej o tym jak daleko sięga ona w Polsce! Prosimy o potwierdzenie godziny przybycia na stronie: http://www.doodle.com/hib7q7pcy2mzuqkv.

 

Poczęstujemy Was herbatą, kawą i ciastkami! Możecie też przynieść własne smakołyki :)!

Dlaczego chcemy dostępnego dla każdego rejestru umów Miasta?
Dzisiaj informacje, komu urząd miasta zleca wykonanie dzieła są niedostępne lub bardzo trudno dostępne. Może to sprzyjać marnotrawstwu publicznych pieniędzy i korupcji. Jeśli nie interesujemy się tym z kim i na jakie kwoty władza podpisuje umowy, może powstać pokusa zamawiania towarów i usług od "swoich". Publikowanie każdej umowy powinno poprawić gospodarowanie publicznymi funduszami i przyczynić się do tego, że w gminnej kasie znajdą się pieniądze sprawy ważne dla mieszkańców.

KONKURSY!
Mamy dla Was nagrody! Ponieważ wspólnie solidnie się napracujemy, dla tych, którzy wpiszą ponad 15 umów do rejestru i zostaną wylosowani czekają nagrody – kubki oraz badziki z logo Szczecinianie Decydują! Już od środy chętnych prosimy o wysłanie wiadomości na: szczecinianiedecyduja@gmail.com. Dajcie nam znać o swojej gotowości do uzupełnienia Szczecińskiego Obywatelskiego Rejestru Umów (elektroniecznie)! Niezwłocznie odeślemy Wam umowy z informacją jak tworzyć obywatelski rejstr!

Dla osób, które będą obecne podczas Szczecińskiej Nocy Antykorupcyjnej i wpiszą do rejestru najwięcej umów, mamy książki wybitnej polskiej prawniczki, prof. Ewy Łętowskiej: „Rzeźbienie państwa prawa”*.

GDZIE I KIEDY SIĘ WIDZIMY?
Gdzie: siedziba Szczecinianie Decydują w Sektor 3, Aleja Wojska Polskiego 63, Szczecin
Kiedy: 19 lipca 2013, 18.00-1.00


*Więcej o książce: Rzeźbienie państwa prawa
Książka Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później, to seria rozmów z prof. Ewą Łętowską. Inicjatorką i uczestniczką dyskusji nad prawem i praworządnością w Polsce, prowadzonych na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. To także próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego burzliwe spory toczące się od ponad dwudziestu lat, jak te o zasady nauczania religii w szkole, o kształt i zakres prawa do aborcji, o wpływ lustracji na rozwój demokracji, o wciąż nadmierne stosowanie instytucji tymczasowego aresztowania czy tłok w polskich więzieniach, są wciąż tak żywe, a prawnikom i politykom nadal nie udaje się znaleźć rozwiązania tych problemów.
Jest w tych rozmowach również trochę aktualnej publicystyki (m.in. na temat umowy ACTA czy rejestracji osławionego zakazu "pedałowania"), ale opatrzonej solidnym komentarzem prawnym - wynikiem ogromnej wiedzy i ponad 50-letniej praktyki prawnej prof. Łętowskiej. A ponieważ formułuje je ona w swoim stylu, czyli ze swadą, a czasem wręcz ze sporym ładunkiem emocji, nie jest to jeszcze jeden "komentarz do kodeksu". Tym niemniej wiele z zawartych w książce opinii nadawać się będzie do cytowania także w publikacjach naukowych.

 

 

Back to Top