Radni zwrócili się do Prezydenta Szczecina o udostępnienie w Biuletynie Informacji Publicznej rejestru umów. Inicjatywie bardzo kibicowaliśmy, ponieważ jest to normalna praktyka w krajach demokratycznych i zaczynają to robić samorządy w Polsce (więcej czytaj TUTAJ)

Ze zdziwieniem przyjęliśmy odpowiedź Prezydenta, że nie udostępni takiego rejestru, co wydawało nam się oczywistym, przecież kwestie finansów gminy to bardzo ważna dziedzina. Dlatego też postanowiliśmy uzyskać wszystkie umowy za rok poprzedni i na bieżąco będziemy o takie umowy występować, a następnie je publikować, tak aby każdy mieszkaniec mógł zobaczyć jak wydatkowane są publiczne pieniądze.

Przypominamy, że po to powstały Biuletyny Informacji Publicznej, aby właśnie nie trzeba było wnioskować o informację publiczną i żeby w każdym momencie można było ją zobaczyć w internecie.

Przypominamy, iż Prezydent Szczecina w roku 2010 został nominowany przez internautów do pierwszej antynagrody w dostępie do informacji publicznej (I antynagroda – trafiła w ręce Prezydenta Miasta Szczecina. - Antynagroda przyznana została za uporczywe tworzenie cenników za przekształcanie informacji i szukanie sposobów na unikanie wykonywania wyroku sądu zwracającego uwagę na tę nieprawidłowość.http://informacjapubliczna.org.pl/16,360,urzedowy_peleton_i_ogon.html)

Wnioski o udostępnienie umów, które wysłaliśmy oraz odpowiedź Urzędu Miasta.

Wniosek nr 1 z dnia 14 marca 2013 wysłany do Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
"Wnoszę o udostępnienie wszystkich umów, których zostały podpisane w imieniu Miasta Szczecin i w posiadaniu, których jest Miasto Szczecin za okres od 1 stycznia 2012 r. do 14 marca 2013 r. Wnioskowane informacje proszę udostępnić w formie zeskanowanej na płytach cd albo dvd."

Wniosek nr 2 z dnia 23 marca 2013 wysłany do Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

"Wnoszę o udostępnienie wszystkich umów, których zostały podpisane w imieniu Miasta Szczecin i w posiadaniu, których jest Miasto Szczecin za okres od 14 marca 2013 r. do 22 marca 2013 r. Wnioskowane informacje proszę udostępnić w formie zeskanowanej na płytach cd albo dvd."


Odpowiedź UM na wniosek o DIP w sprawie umów z dnia 26 marca 2013


Zdajemy sobie sprawę, iż przygotowanie tych umów wymaga nakładu pracy dlatego też wyraziliśmy chęć pomocy Prezydentowi w ramach wolonariatu i chętnie będziemy w wolnym czasie skanować umowy. Zachęcamy również Państwa do takiej aktywności.

Szymon Osowski

Back to Top