Pod koniec sierpnia (28.08) wysłaliśmy maila do wszystkich Radnych (do tych których majle widnieją w BIP)  z prośbą o to, by złożyli oni wniosek o konsultacje społeczne. Zmotywowała nas informacja o otwartym spotkaniu w tej  sprawie organizowanym w godzinach pracy.


„Witam serdecznie, 

Zachęcamy Państwa do skorzystania z procedury konsultacji społecznych, która jest zapisana w uchwale i wystosowanie wniosku do prezydenta w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych - którą Państwo przyjęli w marcu tego roku.  http://www.szczecinianiedecyduja.pl/images/pliki_users/joanna/479_ostateczny_regulamin.pdf

Zachęcamy do rozmowy z mieszkańcami w sposób określony w uchwale - pod wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie ważnej dla mieszkańców musi się podpisać 4 radnych. Niewątpliwym jest fakt - że uchwała regulująca ceny wywozu śmieci jest istotna dla mieszkańców miasta.

Organizowanie spotkania w dzień roboczy o godzinie 11.00 nie jest spotkaniem ani konsultacyjnym, ani nie zapewnia też udziału osób które są  aktywne zawodowo, a chcą angażować się w sprawy miasta.  Brakuje też czytelnej i jasnej informacji na stronie miasta o tym spotkaniu, o którym szczecinianie mogą dowiedzieć się z prasy - dzień przed spotkaniem....

Z tego co widać strona www.konsultuj.szczecin.pl już się nie wyświetla, w komunikatach też brakuje informacji o spotkaniu. Gdzie zatem szukać na bieżąco aktualnych informacji? *

pozdrawiam 

Joanna Bylińska”

 

Ucieszyła nas dzisiejsza informacja o tym, że na wniosek radnych, po naszej małej zachęcie, konsultacje się odbędą. Ale jest niestety jedno ale. Tak jak przy konsultacjach budżetu miasta, wybrano tylko jedną formę konsultacji społecznych. Miasto zbiera opinie on-line, (oraz tradycyjnie), zaprasza do wypełnienia ankiety oraz do wypełnienia kalkulatora, dzięki któremu możemy ile przy danej metodzie naliczania opłat, zapłacimy za śmieci.

Zabrakło tutaj chociaż jednego spotkania z mieszkańcami, gdzie mogliby oni spotkać się z urzędnikiem/ekspertem, który wyjaśni im wszystkie wątpliwości związane np. m.in. z zapisami ustawy.

W związku z tym, że uchwała o konsultacjach społecznych jest niedoskonała i nie ma szczegółowych zapisów odnośnie jak mają wyglądać wyniki konsultacji,  obawiamy się także tego. Oczekujemy od Miasta, że na każde pytanie, sugestię, wniosek mieszkańca zostanie udzielona wyczerpująca odpowiedź i wszystko zostanie opublikowane na stronie.Chcemy, poznając wyniki konsultacji, być przekonani, że została wybrana prawidłowa forma naliczania korzystna dla mieszkańców, korzystna dla środowiska, zachęcająca do segregacji śmieci. Liczymy, że podejmowane decyzje będą opierały się na analizach, wnioskach, oraz  szanowały sugestie mieszkańców.

Link do konsultacji społecznych: TUTAJ

Back to Top