Mieszkańcy mają prawo decydować o ważnych sprawach, a demokracja nie kończy się na wyborze prezydenta i radnych miasta. Demokracja to także umiejętność dyskusji, rozmowy i konsultacji.

Znowu jakby trochę przez przypadek i szczęście trafiliśmy na informajcę o odbywających się konsultacjach społecznych w sprawie przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko i opracowania prognozy oddziaływania na środowisko ustaleń projektu aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Szczecin.

Informacja o trwających konsultacjach pojawiła się na stronie www.szczecin.pl w miejscu, gdzie znajdują się informacje związane z projektem "Człowiek najlepsza inwestycja" - baner informacyjny znajduje się co prawda na głównej stronie Urzędu Miasta, ale nie wskazuje zupełnie, że pod nim znadjują się informacje o obecnie trwających i przeprowadzanych konsultacjach społecznych.

Spotkania otwarte, na które zaproszeni byli mieszkańcy, odbywały się w czasie godzin pracy urzędu. Uwagi do projektu można jeszcze składać do 19 kwietnia 2012.

Wszystkie dokumenty i informacje o konsultacjach społecznych, znajdują się TUTAJ.

 

W Gazecie Wyborczej pojawiła sie relacja ze spotkania z Panem Gherardem Meighörner - autorem tekstu jest pani Monika Adamowska.

W Monachium urzędnicy, politycy i inwestorzy nauczyli się, że lepiej nie omijać konsultacji społecznych, bo można stracić poparcie społeczne i czas - mówił w Szczecinie Gerhard Meighörner, architekt z Monachium.

Czytaj więcej...

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, na którym dowiemy się jaki model konsultacji społecznych funkconuje w Niemczech od wielu lat - jakie są jego założenia, jakie efekty przynosi miastu rozmowa z mieszkańcami. Spotkanie z Gherardem Meighörner odbędzie się 10 kwietnia (wtorek) w Instytucie Architektury i Planowania Przestrzennego ZUT, ul. Żołnierska 50, s. 124 (parter) - (bezpośredni dojazd pod same drzwi tramwajem linii 5,7) ogodzinie 17:00.

Na spotkanie zaprasza nas pani Helena Freino - urbanistka, adiunkt w Instytucie Architektury i Planowania Przestrzennego ZUT,  członek ISOCARP i aktualnie prezes TUP o. Szczecin.

Czytaj więcej...

W związku z tym, że miasto już procedurę konsultacji społecznych posiada i problemów z konsultowaniem spraw ważnych z mieszkańcami być nie powinno, dnia 29 marca 2012 Szymon Osowski z Inicjatywy Szczecinianie Decydują, wystąpił do Prezydenta z wnioskiem:

Czytaj więcej...

Jak wynika z treści regulaminu o konsultacjach społecznych, który będzie omawiany na Sesji Rady Miasta Szczecin 26 marca 2012, Prezydent nie ma obowiązku przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami (jest tylko zapis że może się konsultować w sprawach ważnych dla miasta), a także nie ma zapisów, że w wynikach konsultacji będzie także przedłożone stanowisko i opinia prezydenta do uzyskanych opinii.  Uważamy, że dokument jest niedopracowany, chociażby dlatego - że nie został skonsultowany ani razu z mieszkańcami Szczecina (swoje wnioski mogła wprowadzić jedynie Szczecińska Rada Działalności Pożytku Publicznego).

W piątek 23 marca 2012, Szczecińska Rada Działalności Pożytku Publicznego spotkała się w tej sprawie  z Prezydentem Krzysztofem Soską. Inicjatywa Szczecinianie decydują była zaniepokojona brakiem wcześniejszego dialogu z mieszkańcami nad treścią uchwały i nieuwzględnienia ich zdania.

Niestety, mimo wiary w merytoryczną dyskusję nad regulaminem,  nie otrzymaliśmy satysfakcjonującej odpowiedzi dlaczego Miasto straciło 4 miesiące od pojawienia się uchwały w porządku obrad 19 grudnia 2011 i nie przeprowadziło do tej pory konsultacji społecznych z mieszkańcami w sprawie regulaminu.

Na pytanie, dlaczego Prezydent nie wprowadził do treści regulaminu propozycji Szczecińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego) , która dotyczyła katalogu obowiązkowych spraw podlegających konsultacjom, usłyszeliśmy ”moja odpowiedź mogłaby być niedelikatna”.  Odpowiedź,  o którą prosiliśmy Prezydenta, wg dr Zbigniewa Zychowicza  z Instytutu Rozwoju Regionalnego (przygotował dla miasta podręcznik procedury konsultacji społecznych oraz przeszkolił 20 szczecińskich urzędników), jest informacją zwrotną, która jest niezwykle ważna w całym procesie konsultacji społecznych.

Bardzo przykro nam jest poinformować wszystkich, którzy w jakiś sposób zaangażowali się w nasze działania (jako inicjatywa zorganizowaliśmy trzy spotkania (w tym jedno z ekspertem) oraz ankietę). Chcieliśmy, by Prezydent uwzględnił głos mieszkańców w regulaminie – nie udało się. Jednak zapewniamy, że w sprawie konsultacji społecznych będziemy dalej działać, dalej zbieramy ankiety, organizujemy spotkania i będziemy przygotowywać treść regulaminu wspólnie z Wami.

Jako Inicjatywa Szczecinianie Decydują, uważamy, że posiadanie regulaminu konsultacji społecznych jest niezwykle ważne dla naszych mieszkańców, ale niedopuszczalne jest ustalanie treści bez konsultacji z nimi.  Dlatego też apelujemy do Prezydenta i Radnych o działanie zgodnie z ideą konsultacji społecznych, czyli uzgodnienia treści regulaminu z mieszkańcami, zanim wprowadzi się go do porządku obrad sesji rady miasta. Należy przede wszystkim pamiętać o informacji zwrotnej, czyli poinformowania mieszkańców o swoim stanowisku do ich opinii – co jest niezwykle ważnym elementem konsultacji społecznych (nie może być to odpowiedź „nie, bo nie”).

Wbrew temu co słyszymy, że brak konsultacji społecznych wynika z nieuchwalenia regulaminu od 4 miesięcy , uważamy  że w konsultacjach społecznych najważniejsza jest dobra wola, co oznacza, że znając już treść regulaminu o konsultacjach społecznych od listopada 2011 roku, można było już dawno stosować dobre mechanizmy konsultacji (przy uchwale oświatowej, czy zmianie polityki mieszkaniowej).

..i wykorzystywać narzędzia konsultacji społecznych? Polecamy przeczytanie relacji Konrada Olgierda Mutera ze spotkania polskiej delegacji Miasta dla Rowerów we Francji z Vicemerem Bordeaux Michel Duchène, który odzyskał miasto dla ludzi. Sprawił, że ożywił przestrzeń, z której wszyscy chcieli uciekać.. Większa część artykułu jest poświęcona konsultacjom społecznym. 

Zapraszamy do przyjemnej lektury : Jak odzyskać miasto?

 

BUDŻET MIASTA

Masz prawo wiedzieć...

..co się stało z Twoim wnioskiem do Budżetu Obywatelskiego. Kilku autorów projektów zapytało nas, a także Urzędu Miasta, dlaczego ich projekt nie jest na ostatecznej liście do głosowania....
Czytaj więcej

Władze Szczecina tworzą (Nie)Obywatelski Budżet!

Budżet obywatelski w Szczecinie? Tylko z nazwy niestety. Z początku było miłym zaskoczeniem, że Prezydent Szczecina tak diametralnie zmienił zdanie na temat budżetu dla mieszkańców ( Czytaj więcej

Prezydencie, rozpocznij konsultacje społeczne budżetu miasta na rok 2014 z mieszkańcami

Wysłaliśmy dzisiaj wniosek do Urzędu Miasta o sporządzenie harmonogramu prac nad budżetem Miasta Szczecin na rok 2014 oraz rozpoczęcie procesu konsultacji społecznych nad budżetem miasta Szczecin...
Czytaj więcej
  • 1
  • 2
  • 3

Newsletter

Back to Top