Mieszkańcy mają prawo decydować o ważnych sprawach, a demokracja nie kończy się na wyborze prezydenta i radnych miasta. Demokracja to także umiejętność dyskusji, rozmowy i konsultacji.

Prezydent Szczecina deklaruje: Jeżeli stowarzyszenie Szczecinianie Decydują zbierze wymagane 400 podpisów, to zaakceptujemy ich propozycję: odbędą się konsultacje społeczne w sprawie budżetu miasta.

Czytaj więcej...

Uchwała o konsultacjach społecznych została przyjęta w marcu 2012 przez Radę Miasta Szczecin – zgodnie z nią Prezydent Miasta Szczecin ma możliwość  konsultowania spraw ważnych dla Gminy z mieszkańcami. Z pewnością taką sprawą jest budżet miasta, którego projekt szczecinianie powinni zobaczyć, aby móc zgłosić swoje propozycje i uwagi. Konsultacje społeczne, o których mowa, zgodnie z regulaminem powinny być przeprowadzone na możliwie najwcześniejszym etapie.
 

Nie zapowiada się, aby projekt budżetu, który właśnie powstaje, został poddany takim konsultacjom społecznym z mieszkańcami (np. m. in. poprzez upublicznienie modelowego budżetu miasta na rok 2013 na stronie Urzędu Miasta bądź wykorzystanie potencjału strony konsultuj.szczecin.pl, gdzie mogłyby pojawiać się formularze do zgłaszania swoich uwag i wniosków przez samych mieszkańców, natępnie wyniki konsultacji społecznych).   

ZBIERAMY PODPISY POD WNIOSKIEM O PRZEPROWADZENIE KONSULTACJI SPOŁECZNYCH W SPRAWIE BUDŻETU SZCZECINA na rok 2013

Potrzebujemy 400 podpisów, bo tyle osób może zgłosić wniosek o konsultacje społeczne. Każdy może pobrać z naszej strony listę , każdy może zbierać podpisy w swoim gronie, a następnie przynieść do Szczecińskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 (al. Wojska Polskiego 63, p. 4/12) lub do Stowarzyszenia Rowerowy Szczecin (ul. Dworcowa 19, p. 205, bądź wrzucić do skrzynki pocztowej). W tych miejscach będzie także możliwość podpisania się pod wnioskiem.

ŚCIĄGNIJ I WYDRUKUJ LISTĘ PODPISÓW TUTAJ: LISTA PODPISÓW NIEZBĘDNA DO ZŁOŻENIA WNIOSKU O KONSULTACJE SPOŁECZNE
 

Każdy podpis ma znaczenie, więc wesprzyj nas – tu chodzi też o Twoje pieniądze! 
 

Wniosek zamierzamy zanieść do Prezydenta Miasta Szczecin 1 sierpnia – stąd wielka prośba o mobilizację!
 

 

 

Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich oraz Szczecińskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor3 zapraszają na bezpłatne szkolenie nt. dostępu do informacji publicznej. 

czas: 19 lipca 2012, godz. 16 – 19
miejsce: SCWOP Sektor3, świetlica, IV piętro

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenia podczas których można się dowiedzieć, jak uzyskać informacje m. in. o:

 • przebiegu konkursu na dotacje,
 • możliwość zobaczenia dokumentacji konkursów,
 • działanie rady gminy i komisji,
 • kompetencje dyrektora szkoły Twojego dziecka,
 • przygotowanie Twojej gminy do współpracy z organizacjami pozarządowymi,
 • wydatki władz gminy na promocje,
 • jakie inwestycje są planowane w najbliższych latach.

Niezależnie od tego kim jesteś i z jakiego powodu cię to interesuje
– masz prawo wiedzieć.

Cele szkolenia to m.in:

 • zapoznanie z zagadnieniem informacji publicznej i procedur dostępu do informacji publicznej,
 • zapoznanie z jawnością działania i wydatkowania funduszy publicznych w kontekście informacji publicznej,
 • poznanie, jakie informacje są informacją publiczną udostępnianą przez m.in. instytucje publiczne, organizacje pozarządowe.

Szkolenie prowadzone będzie przez Szymona Osowskiego, który jest ekspertem Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej. Od 2010 r. Prezes Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich w Warszawie. W latach 2007-2008 koordynator projektu „Jawność przeciw korupcji. Rozwój Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej”, 2009-2010 koordynator projektu „Na straży prawa do informacji”.

Szkolenie jest skierowane do wszystkich zainteresowanych tematem osób. W celu zapisania się na mini- szkolenie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dG5GRlVnTlVxMF9FS0pMS1pLV3ZFRHc6MQ

Dostęp do informacji publicznej jest niezbędny do skutecznego wykonywania zawodu dziennikarza. Jednak dostęp ten nie zawsze jest prosty, mimo zagwarantowania go przez Konstytucję RP. Wtedy pojawiają się pytania: Co zrobić, gdy urząd uporczywie odmawia udzielenia interesującej nas informacji? Gdzie kończy się gwarantowana przez Konstytucję jawność, a gdzie zaczyna tajemnica, wymagana przez niektóre ustawy?

Czytaj więcej...

W wyniku naszych starań o to by regulamin konsultacji społecznych w Szczecinie był tworzony zgodnie z samą ideą konsultacji społecznych, próbowaliśmy dowiedzieć się kilku rzeczy, które pomogłyby nam zrozumieć cały proces powstawania tej uchwały w Urzędzie.. Niestety, odczuliśmy, że dostęp do informacji publicznej jest bardzo ograniczony, stąd podjęliśmy się kolejnych kroków w celu uzyskania informacji, o które prosliliśmy Prezydenta Miasta Szczecin.

SKARGA nr 1

SKARGA nr 2

SKARGA nr 3
 

Komunikat radiowy: "Telefon służbowy do prezydenta tajny?"  http://www.radioszczecin.pl/index.php?idp=1&idx=86073

W związku z tym, że Prezydent Szczecina wraz z podległą strukturą Urzędu Miasta Szczecina ma kłopot z dostępem do informacji publicznej  - błędnie stosuje ustawę o dostępie do informacji publicznej, a również wprowadza rozwiązania niezgodne z prawem np. "cennik" za dostęp do informacji publicznej wnoszę o przeprowadzenie szkolenia z tego zakresu.

W związku z trudną sytuacją finansową gminy Szczecin deklaruję chęć bezpłatnego przeprowadzenia takiego szkolenia.

Reprezentuję Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej, które działa na rzecz swobodnego dostępu do informacji publicznej.
Informacje o centrum poniżej: http://www.informacjapubliczna.org.pl/kim_jestesmy,36,dz.html

Tu można przeczytać o tym jak piszą o nas media: http://www.informacjapubliczna.org.pl/media_o_nas,32,dz.html

Z poważaniem,

Szymon Osowski

 

BUDŻET MIASTA

Masz prawo wiedzieć...

..co się stało z Twoim wnioskiem do Budżetu Obywatelskiego. Kilku autorów projektów zapytało nas, a także Urzędu Miasta, dlaczego ich projekt nie jest na ostatecznej liście do głosowania....
Czytaj więcej

Władze Szczecina tworzą (Nie)Obywatelski Budżet!

Budżet obywatelski w Szczecinie? Tylko z nazwy niestety. Z początku było miłym zaskoczeniem, że Prezydent Szczecina tak diametralnie zmienił zdanie na temat budżetu dla mieszkańców ( Czytaj więcej

Prezydencie, rozpocznij konsultacje społeczne budżetu miasta na rok 2014 z mieszkańcami

Wysłaliśmy dzisiaj wniosek do Urzędu Miasta o sporządzenie harmonogramu prac nad budżetem Miasta Szczecin na rok 2014 oraz rozpoczęcie procesu konsultacji społecznych nad budżetem miasta Szczecin...
Czytaj więcej
 • 1
 • 2
 • 3

Newsletter

Back to Top